Hacettepe Pegasus

Hacettepe Pegasus, 2015’te ODTÜ’de kurulan METU Phoenix ve 2016’da Hacettepe Üniversitesi’nde kurulan Shades Quidditch takımlarının devamıdır.

Metu Phoenix ilk kez 1 Mart 2015’te düzenlenen Türkiye Quidditch Kupası’na katılan dört takımdan biri oldu. Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Quidditch Topluluğu (HÜQT)’nun bünyesine geçerek Hacettepe Phoenix adıyla yoluna devam etti.  Işık Üniversitesi’nde düzenlenen ve 8 takımın katıldığı TQK 2015 II’de Hacettepe Phoenix, 2. olmayı başardı ve EQC 2016’ya katılmaya hak kazandı, fakat maddi sıkıntılardan ötürü hakkını devretti.

2016 yılında HÜQT bünyesinde Shades Quidditch kurularak takım sayısı ikiye çıkarıldı, Hacettepe Phoenix ve Shades Quidditch birbirleriyle rekabet ederek gelişime ortam sağladı.

2017 Türkiye Quidditch Kupası’nda Shades Quidditch 3. olmuş, 2018 Türkiye Quidditch Ligi’nde de Shades Quidditch 3. ve Hacettepe Phoenix 4. sıraya yerleşti. Bu süreçte Hacettepe Phoenix’in B takımı olan Hacettepe Thunderbirds kurulmuş ve HÜQT’daki takım sayısı 3’e yükselmiştir.

2018 TQL’den sonra HÜQT bünyesindeki takımlar güçlerini birleştirme kararı aldı ve Hacettepe Quidditch A (Güncel ismiyle Hacettepe Pegasus) ve Hacettepe Quidditch B (Güncel ismiyle Hacettepe Thestrals) takımları ortaya çıktı. Hacettepe Quidditch A 14 takımın katıldığı 2018 TQK’da 2. olmayı başararak Belçika’da düzenlenecek olan EQC 2019’a katılmaya hak kazandı. Bu turnuvada ilk yurtdışı deneyimini tattı. Hacettepe Quidditch bünyesindeki takımlar 2019’un yaz aylarından bu yana Hacettepe Pegasus ve Hacettepe Thestrals isimleriyle mücadele etmektedirler.

 

  • KATEGORİ
  • ETİKETLER